חיפוש באתר

חייגו עכשיו

03-9411772

קלפטומניה והטיפול בה

ד"ר בר-נחום עפר

קלפטומניה מוגדרת כגניבה כפייתית ואימפולסיבית של חפצים שאין לנו צורך אמתי בהם.

מטופלים מדווחים על דחף בלתי נשלט לבצע מעשים חוזרים ונשנים ללא מניע הגיוני ואשר פוגעים בהם ובסביבתם.

לא אחת מגיע מטופל לאחר שכבר הסתבך עם החוק וקיימים נגדו מספר תיקים פתוחים במשטרה .

אחד המחקרים המוקדמים בישראל בנושא קלפטומניה הינו המחקר של אליצור ויפה (1968) אשר בדק מאפיינים של קלפטומנים בישראל. (תוך כדי פעולת הגניבה גוברת תחושת מתח ולאחריה קיימת הרגשה של הקלה וסיפוק כאשר בהמשך מדווח על תחושות אשמה ועוגמת נפש לאחר תחושת ההקלה הראשונית).

לקלפטומניה נלוות לעיתים תופעות פסיכיאטריות : כגון מצבי חרדה, הפרעות אכילה והתמכרות לסמים ולאלכוהול.

אין לתהליכים משפטיים כל השפעה על התנהגותם של הסובלים מקלפטומניה שום ממד הרתעתי (בדרך כלל קרוביהם מוטרדים מכך).

הסברים להפרעה ניתנו על ידי חוקרים שונים כשאחת מהן מדברת על יצירת עונג ומלאות תחליפית לחסך בעונג, אחרת מסבירה את ההפרעה לחוסר יכולת של העצמי להתמודד עם דחפים תוקפניים והרסניים כנגד מוסדות ואיסורים חברתיים. מאחר ולפי בק (Beck, 1976) מופיעות מחשבות אוטומטיות באופן ספונטני תוך שהן משפיעות על התגובות הרגשיות וההתנהגותיות שלנו על המטפל להדריך את המטופל להכיר מחשבות אלה ואת הנחות היסוד והסילופים המובילים את המטופל להתנהגות הקלפטומנית ולהמירן במחשבות אלטרנטיביות שפוסלות את ההתנהגות העבריינית, ואינן מקטינות אותה או מטשטשות את חומרתה.

בנוסף נפעל כנגד אותם גורמים קוגניטיביים המובילים להיווצרות התחושה הרגשית הקודמת להתנהגות הקלפטומנית.

בטיפול הקוגניטיבי ההתנהגותי אנו נותנים כלים למטופל בנוסף למחשבות האלטרנטיביות ולקוגניציות הנחיות פעולה מובהקות של עשה ואל תעשה, על בסיס תיעוד של מעשיו על המטופל. לדוגמא :על המטופל להיכנס למקומות בהם נהג לגנוב בעבר תוך שטרם כניסתו לחנות ידאג בתחילת התהליך להיות מלווה על ידי בן משפחה או חבר, להחליט מראש מה רוצה לקחת, להחזיק ביד שטרות כסף ו/או כרטיס אשראי על מנת לממן את הגניבה ולכפות על עצמו לשלם עבור המוצרים גם אם אינו נדרש להם ( ניתן לקחת פתק החלפה / שובר מתנה ולתת אותם אחר כך למישהו).

אני רוצה להגיע לפגישת ייעוץ!

לקבלת הצעת מחיר

השאירו את הפרטים הבאים
קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support