חיפוש באתר

חייגו עכשיו

03-9411772

ניהול משברים אצל ילדים בטיפול CBT

לא אחת אנו המבוגרים מתמודדים עם משבר כנובע מתסכול אצל הילדים , בין אם אלה ילדינו שלנו , חברים של ילדינו ו/או ילדים של חברים המתארחים אצלנו ו/או כחלק מהמקצוע בו בחרנו גננות ומורות .

תהליך המסייע רבות בניהול הקונפליקט הינו תהליך  CBT ,כך שבמקרים כמו :חבר/ה  שלקח לילד צעצוע בגן, מישהו נגע בקלמר שלי , בדיוק רציתי צבע שמישהו/י אחר לקח , מישהו חטף לי מהיד , דחף אותי ועוד כהנה וכהנה.

הסביבה בה הילד גדל גם כן משפיעה והוא מחכה את התנהגויות המבוגרים שסביבו וכל התנהלותו הינה שיקוף של התנהגויות אלה .

משבר הוא למעשה הפרת איזון בין הבעיה לבין האופן בו אני תופס אותה והמחשבה האוטומטית המציפה אותי על אופן הטיפול הרצוי .על מנת לטפל במחשבה האוטומטית עלינו להכיר את שיטת ה CBT  ובעזרתה נלמד להמיר את המחשבות האוטומטיות במחשבות אלטרנטיביות .

ילדים מגיבים בתגובות לחץ גם לאור קשיים שהם נחשפים אליהם באופן עקיף, כמו למשל מצב ביטחוני , גירושים של הורים בגן או בכתה בה הוא לומד וחשש שכל ויכוח בין הוריו ייגמר גם כן בפרידה , מוות של סבא או סבתא גורמים לחששות כבדים שמא דמויות סמכות אחרות בחייו ייעלמו לפתע .

 חשוב להדגיש שלמרות שלא כל אירוע בהכרח יביא למשבר הרי שיש לשתף את הילדים באירועים כאלה ואחרים לא בצורה מפורטת אבל בצורה מבארת על מנת שימנעו מבניית תסריטים וממחשבות והיסקים מוטעים .

ככל שצבר ההתמודדויות החיוביות של הילד יהא גדול יותר כך יקל עליו להתמודד בעתיד עם משברים דומים ויהא לו הביטחון להתמודד גם עם משברים שלא חווה עדיין כנובע מביטחונו ביכולותיו להתמודד .

עלינו כמבוגרים האחראים לשים לב להתנהגויות הילד/ה על מנת להבחין במשבר אותו חווה ולהשתמש בכלים תרפויטיים על מנת לסייע לו ולהפחית את הסטרס בו נמצא:

חוסר תיאבון או הקאות , תלונות על מיחושי בטן , מציצת אצבע ו/או הרטבה, ביטויי פחד , כעס ותוקפנות או לחילופין הסתגרות ונתק  

ובמידה ואכן זיהינו את אחד מהמופעים או יותר עלינו לזהות את הגורם לסטרס ולטפל בו בצורה מכילה ואמפטית ,להבהיר לו כמה אוהבים אותו ולהעצים את יכולותיו  .

הטיפול בכלי ה CBT נשען על התיאוריה הקוגניטיבית-התנהגותית לפיה קיים קשר בין גירוי (במקרה זה מדובר בסטרס ) מחשבה ותגובה.

בסיס השיטה נשען על כך שהגרוי ( הסטרס ) הוא עניין אובייקטיבי שלא ניתן לשנות, אך לעומתו הן המחשבה והן ההתנהגות שלנו ניתנות לשינוי.

האופן בו אנו מתנהגים וביטויי הסטרס שלנו, נובעים מהאופן בו אנו מפרשים אירוע כזה או אחר . מכאן פירוש מוגזם, אינו תואם מציאות, וכנובע ההתנהגות תהיה לא פרופורציונאלית גם היא.

הקניית כלי השיטה תוך הבהרת נושא המחשבה האוטומטית והצורך לתור אחר מחשבות אלטרנטיביות מאפשר התמקדות בפירושים נכונים יותר לסיטואציה, העלאת אפשרויות פעולות מגוונות, ומיטביות יותר ושינוי ההתנהגותי בהתאם. 

אשמח לסייע בידכם להוביל שינוי אצלכם ואצל בני משפחותיכם , ליצירת קשר

054-6258872 , droferbarnahum@gmail.com  עפר .

ניהול משברים אצל ילדים

אני רוצה להגיע לפגישת ייעוץ!

לקבלת הצעת מחיר

השאירו את הפרטים הבאים
קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support