חיפוש באתר

חייגו עכשיו

03-9411772

מוש בטכניקות התנהגותיות לניהול ולהפחתת החרדה

בתוך טכניקות התנהגויות הקיימות ב CBT אחת המוכרות ביותר הינה היא הניסוי התנהגותי. ניסויים התנהגותיים , אילו הם ניסויים המתוכננים מראש מבוססי נסיינות ו/או צפייה .

ניסויים אלו הינם מחויבות של הקליינט במהלך או בין סשנים .המטפל והמטופל מזהים את הבעיה ממנה סובל המטופל כשמטרתם להשיג מידע חדש ורלוונטי לגבי הבעיה. תוך בדיקת תוקף האמונות של המטופל לגבי עצמו ,לגבי אחרים וסביבתו והם משמשים ליצירת אמונות חיוביות יותר ולאימות ההסבר לבעיה על מנת להזים את האמונה ו/או ללמוד להתמודד בעתיד עם בעיות חדשות . .

דוגמא , חרדה משימוש במעלית

מטרת העל בסשן ,לבחון עם המטופל את אמונותיו השליליות לגבי מצב בו יהיה במעלית , אם המטופל טוען שהוא מתעלף או נכנס לחרדה כשהוא במעלית המטפל יוכל לבחון אם אכן כך הוא או שהוא רק מרגיש שזה עומד לקרות. (על המטופל לאמר איך הוא מרגיש פיזית ,רגשית והתנהגותית) , עצם החשיפה ואישוש העובדה שכל רע לא קרה למטופל , ומעבר על התהליך מספר פעמים יביאו לכך שביטחונו העצמי יגדל .

נקודות שיש לזכור בעת תכנון ניסוי התנהגותי :

  • על המטופל והמטפל להבין לגמרי את הסיבות לניסוי ועליהם לעבוד יחד על תכנון הניסוי .
  • על המטופל והמטפל להיות מודעים לגבי הקוגניציה אותה הם בוחנים תוך שיש להם תפיסה מוצקה לבחון.
  • על המטפל להחליט אם הניסוי יהא רק צפייה או התנסות פעילה ( להסתכל על אנשים נכנסים ויוצאים ממעלית או לעלות ולרדת במעלית ) תוך בחינת תחושות המטופל.
  • ניסויים חייבים להיות מתוכננים כך שהמטופל לא יחוש אבוד , וכן שתמיד יש תפוקה פוזיטיבית , למשל : אם המטופל מתחייב להשתתף בניסוי פעיל במעלית ,אך יש לו התקף חרדה קל ,לפחות הוא לא איבד את הכרתו כך שאחת מהקוגניציות שהיו לא נמצאה לא נכונה .
  • על המטפל להכין מראש תכנית חלופית לתרחישי קיצון לא טובים , ( סיוע רפואי למקרה של חרדה גבוהה או איבוד הכרה … )
  • על המטופל להיות מחויב ומגויס לתהליך ,גם המטפל וגם המטופל ינהלו רישום של המתרחש לגבי תחושות פיזיות רגשיות והתנהגויות ,וכן מחשבות של המטופל .

מחקרים אחרונים מעידים על כך שפעילות התנהגותית עשויה להשפיע כמו שינוי קוגניטיבי על מדפסי דיכאון וחרדה.

טיפול בחרדות במרכז

אני רוצה להגיע לפגישת ייעוץ!

לקבלת הצעת מחיר

השאירו את הפרטים הבאים
קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support