חיפוש באתר

חייגו עכשיו

03-9411772

טיפול ב ocd

ד"ר בר-נחום עפר, מטפל CBT,  בעל אחוזי הצלחה גבוהים בטיפול ב OCD .

רובנו מוטרדים באופן נורמטיבי ובמינון נמוך מהמחשבה שאולי לא סגרנו את הגז או שכחנו לנעול את הדלת, אך מצליחים להתעלם מהן ולהמשיך הלאה בשגרת חיינו. כאשר המחשבות הללו אינן נעלמות, מעוררות חרדה ומשבשות את שגרת החיים, מתעוררת הפרעת    ocd (Obsessive compulsive disorder) ובעברית, הפרעה טורדנית-כפייתית.

טיפול ב ocd – כשהמחשבות שולטות בך

Ocd מלווה בשתי תופעות עיקריות:

  • מחשבות טורדניות – מחשבות מציקות הנכפות על האדם, המתקשה להיפטר מהן. הן מתנגנות בראשו של האדם בלופים ללא שליטתו ומעוררות חרדה ומצוקה קשה. לדוגמה, מוניקה מהסדרה "חברים" שעוסקת באופן כפייתי בניקיון ובסדר.
  • כפייתיות – כדי להפחית את המצוקה והחרדה, מתפתחות התנהגויות וטקסים שונים שנועדו להקל על התופעות הללו. ההתנהגות הכפייתית מביאה להקלה קצרה עד שהמחשבה הכפייתית פוקדת שוב. בהמשך, הוא מנסה למנוע את המחשבות המציקות מראש באמצעות הימנעות מטריגרים שונים או באמצעות ביצוע פעולות ההקלה מראש. וכך בהדרגה, האדם נכבל במעגל טקסי אובססיבי, גוזל זמן ומשבש את שגרת חייו. דוגמאות להתנהגויות נפוצות הן נטילת ידיים אובססיבית כדי להימנע מזיהומים וחיידקים וסידור "מושלם" ונוקשה של החדר.

 

איך מאבחנים צורך ב טיפול ב ocd?

לא תמיד קל לאבחן ocd, משום שהמתמודדים עם ההפרעה נמנעים מלשתף אחרים לגביה בשל החשש שיקוטלגו כ"משוגעים". הם יודעים שמדובר במחשבות שאינן הגיוניות, אינם רוצים בהן ומרגישים בושה בגללן ובגלל ההתנהגויות הנלוות. רבים מהם מתחילים לסבול מתופעות כבר בילדות או בגיל ההתבגרות אך פונים לטיפול רק בשלב מאוחר יותר משום שמתביישים וחושבים שלא ניתן לטפל בכך. טיפול ב ocd שנחשב לאחד הטיפולים היעילים הוא טיפול תרופתי, שנועד להפחית את רמות החרדה, בשילוב CBT, טיפול קוגניטיבי- התנהגותי מסייע בהתמודדות עם דפוסי החשיבה (קוגניציה) הטורדניים ועם ההתנהגות הכפייתית בשילוב טכניקות הרגעה. מדובר בטיפול קצר מועד שמתמקד בבעיה באופן נקודתי, מלמד ומחזק את המטופלים לחשוב חיובי. אם אתם סובלים מ-ocd או יקיריכם סובלים מכך, אל תחששו לפנות לסיוע מקצועי בכדי להיפטר מכך. זה בהחלט אפשרי.

טיפול ב ocd במרכז

אני רוצה להגיע לפגישת ייעוץ!

לקבלת הצעת מחיר

השאירו את הפרטים הבאים
קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support