חיפוש באתר

חייגו עכשיו

03-9411772

הפרעה טורדנית כפייתית

הסובלים מהפרעה זו, אינם לבד גם בני משפחתם וחבריהם שותפים לאי הנוחות והמצוקה.

טיפול ב OCD הוא מורכב אך אפשרי עם ד"ר בר נחום עפר.

רכיבי התופעה הינם :

טורדנות, הוא חלק שקשור לקוגניציה, למחשבות. מחשבה טורדנית היא מחשבה חוזרת ומציקה, שהאדם מרגיש שנכפית עליו והוא לא יכול להיפטר ממנה. החוויה הנורמלית היא כמו ש"נדבקים לשיר", ולא מצליחים להפסיק לשיר אותו. אך המחשבה הטורדנית היא מחשבה מעוררת חרדה, והאדם האובססיבי לא מצליח להפסיק לחשוב אותה, גם אם הוא רוצה בכך. דוגמא נפוצה היא מחשבה אובססיבית שקשורה לניקיון וסטריליות- האדם כל הזמן חושב איפה יש חיידקים, איך הוא עלול להידבק בחיידק, מה חיידקים יכולים לעשות לו וכד'.

כפייתיות, חלק התנהגותי, והוא נובע מתוך המחשבות הטורדניות. מכיוון שהמחשבות הטורדניות מעוררות חרדה, האדם עסוק במציאת התנהגויות אשר יפחיתו את רמת החרדה. בדרך כלל, ההתנהגויות הכפייתיות מצליחות להוריד את החרדה (לעיתים רק עד רמה מסוימת) רק לזמן קצר, ומיד חוזרות המחשבות האובססיביות, ושוב יש צורך בהתנהגות מפחיתת חרדה. בעצם האדם כבול בתוך סט של התנהגויות שעליו לחזור עליהן שוב ושוב על מנת לא לחוש את רמת החרדה הגבוהה. ההתנהגויות עשויות להיות קשורות ישירות למחשבה (למשל- נטילת ידיים כדי להימנע מחיידקים), או טקסיות (למשל- נעילת הדלת חמש פעמים לפני שיוצאים מהבית).

כמעט כל אדם חווה מחשבות טורדניות בחייו ( נעילת דלת, סגירת גז, ) עם זאת מרביתנו מצליחים להעלים המחשבה , מטופלים עם OCD לא מצליחים להתעלם מהמחשבות הלא נעימות שחולפות בראשם , ובחלוף זמן המחשבות משפיעות על שגרת יומו של המטופל .

כפייתיות הינה ,חלק התנהגותי, הנובע מתוך המחשבות הטורדניות,מכיוון שהמחשבות הטורדניות מעוררות חרדה, האדם עסוק במציאת התנהגויות אשר יפחיתו את רמת החרדה. בדרך כלל, ההתנהגויות הכפייתיות מצליחות להוריד את החרדה (לעיתים רק עד רמה מסוימת) רק לזמן קצר, ומיד חוזרות המחשבות האובססיביות, ושוב מה שמחייב התנהגות מפחיתת חרדה.

חשוב לציין שמטופל OCD אינו אחראי ל"תוצאות ההרסניות " של מחשבותיו הטורדניות וכי אין סיכוי שדרמה רע יתרחש בעטיין.

אני רוצה להגיע לפגישת ייעוץ!

לקבלת הצעת מחיר

השאירו את הפרטים הבאים
קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support